Repozytorium AK - Sztandary

Sztandar jest symbolem historii i tradycji. Jest znakiem, który łączy tych, którzy wyznają te same wartości, jednoczy naród, społeczności miejscowe oraz organizacje. Sztandary wojskowe dodatkowo symbolizują hart ducha i wolę zwycięstwa.

W galerii zamieszczono fotografie i opisy 195 sztandarów oddziałow Armii Krajowej oraz 242 sztandarów kół Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Podstawą opracowania galerii były materiały zgromadzone przez członka Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Antoniego Bieniaszewskiego.  

Nie ma bardziej kompletnego zestawienia sztandarów, mimo że brak niektórych elementów (nie wszystkie sztandary nie miały opisów lub zdjęć). Udostępniliśmy je, ponieważ bez Państwa uwag niewiele można go ulepszyć, co najwyżej poprawić stylistykę opisów. Fotografie i pożółkłe opisy leżały wiele lat w budynku PAST-y w zamkniętej szafie, zrobiliśmy krok do przodu, ale trzeba zrobić jeszcze kilka, bardzo liczymy na Państwa pomoc.

Galeria została opracowana na prośbę Wiceprezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zbigniewa Pusłowskiego.

Internetową galerię sztandarów zaprojektował i wykonał Paweł Nożyński, student Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Warszawie w ramach praktyki odbytej w Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego z inicjatywy prof. Marka Cieciury.  

Zdjęcia i opisy sztandarów były skanowane, po czym opisy były konwertowane do tekstu z wykorzystaniem techniki OCR. W przypadku gdy opisy były sporządzone ręcznie lub wykonane na maszynie do pisania przed wieloma laty musiały być one przepisane.  

Po kliknięciu w wyświetlaną fotografię awersu lub rewersu następuje powiększenie obrazu. Kliknięcie w napis REJESTR powoduje wyświetlanie szczegółowych informacji o sztandarach, których zdjęcia są aktualnie pokazywane:

  • numer rejestru
  • Okręg
  • dane o poświęceniu
  • dysponenci
  • jednostka AK/ŚZŻ AK
  • miejsce przechowywania

Możliwe jest wyszukiwanie opisów według podanej frazy, a także filtrowanie według Okręgu.

Prosimy o nadsyłanie wszelkich uwag i propozycji do opublikowanej galerii, a w szczególności do zamieszczonych opisów. Liczymy także na nadsyłanie zdjęć kolejnych sztandarów wraz z ich opisami → kontakt