„Wieczór Wileński” w Centrum Edukacji Historycznej

Zarząd Środowiska Wileńskiego żołnierzy kombatantów - członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie był organizatorem spotkania noworocznego, które odbyło się w Centrum Edukacji Historycznej „PASTA” w dniu 14 stycznia 2010 r. Spotkanie przygotowali: Prezes Janusz Bohdanowicz, Sekretarz Ewa Chyża-Dunowska i Przewodniczący Komisji Socjalnej Aleksander Kostrowicki. Pomoc organizacyjną zapewnili pracownicy Fundacji PPP Monika Zdziarska i Kamila Szymańska. W spotkaniu uczestniczyły 62 osoby.

W uroczystości, poza członkami środowiska wileńskiego ŚZŻAK, wzięli udział m.in. dyrekcja Zespołu Szkół i Gimnazjum w Lubochni wraz z  Zastępcą Wójta Gminy Lubochnia, dyrekcja, nauczyciele historii i uczniowie z 47 dwujęzycznego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie a także Prezes ŚZŻAK Czesław Cywiński (członek Środowiska Wileńskiego w Warszawie), Prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego dr Ryszard Bzinkowski, Prezes Okręgu Poleskiego ŚZŻAK Mirosław Spiechowicz jak też reprezentujący Środowisko Wileńskie w Gdańsku kol. Włodzimierz Mikuć.

Szczególnie ciepło przyjęte zostały panie: Anna Adamowicz i Teresa Koltan z Wilna, które uświetniły spotkanie przedstawiając wiązankę pieśni wileńskich i poezji patriotycznej w formie gawędy o wileńskiej ziemi. Pani Teresa, przepięknym śpiewem zachęciła zebranych do wspólnego śpiewania kolęd.

W drugiej części spotkania uczestnicy usłyszeli wzruszające strofy wierszy, w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 47, deklamujących poezję o Wilnie i tematyce partyzanckiej. Występ zespołu z Wilna jak też młodzieży warszawskiej był okazją do wielu niekłamanych wzruszeń, a łzy w oczach dużej części zgromadzonych były wyrazem wielkiego podziękowania dla występujących.