23 Października 2017 r.
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan,
Marlena, Odilla, Roman, Seweryn, Teodor,
Włościsław

23 Października 1950 r. :
Rozpoczął się proces b. członków Wileńskiego Okręgu AK, w którym oskarżeni zostali: ppłk Antoni Olechnowicz, kpt. Henryk Borowski ps. 'Trzmiel', mjr Zygmunt Szendzielarz, ppor. Lucjan Minkiewicz ps. 'Wiktor', Lidia Lwow ps. 'Lala', Wanda Minkiewicz ps. 'Danka'. Wszyscy, oprócz kobiet, zostali skazani 2 listopada 1950 przez sędziego Mieczysława Widaja na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 w więzieniu na Mokotowie.
POKAZ FILMU PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 września 2017 12:46

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego

Fundacja Cultura Memoriae

mają zaszczyt zaprosić

na pokaz filmu na podstawie powieści Troje znad czarnej rzeki oraz na podstawie scenariusza pt. Zielone lata.

Spotkanie z autorem tych utworów odbędzie się

21 września 2017 r. (czwartek) o godz. 18.00

w Centrum Edukacji Historycznej

Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, na IV piętrze budynku PAST-y.

Kadr z filmu Zielone Lata, reż. S. Jędryka, 1979 r.

Zielone Lata / opis filmu

Sosnowiec 1939 roku. Syn robotnika, mały Wojtek, przyjaźni się z rówieśnikami z sąsiedztwa: Erną, córką aptekarza Niemca, i Abramkiem, żydowskim chłopcem. Dzieci bawią się wspólnie na zielonym wzgórzu. Okupacja rozdziela dzieci, które razem rosły i bawiły się. Uzmysławia im różnice narodowościowe i rasowe. Reżyserem jest Stanisław Jędryka, występuje plejada znanych polskich aktorów.   Film należy do Platynowej Kolekcji Polskiego Kina.

Jerzy Przeździecki (ur. 8 kwietnia 1927 w Sosnowcu) – polski prozaik, autor sztuk scenicznych, utworów dla młodzieży oraz scenarzysta filmowy. Świadek Historii.

*Możliwy będzie zakup książek Gościa oraz uzyskanie autografu podczas spotkania.

EP

Zmieniony: poniedziałek, 18 września 2017 12:51